Skoči na vsebino

Yamaha XT 1200 Z Super Tenere


xenon900

Priporočene objave

3 hours ago, ftp said:

Olje ne absorbira zraka, ampak vlago (vodo) iz zraka. Takšno olje deluje normalno dokler se ne segreje nad 100 stopinj, ko se voda upari in nastane plinski mehurček, ki je stisljiv. Ker je DOT5.1 bolj higroskopičen (hitreje veže vlago na sebe) je potrebna pogostejša menjava in je zato primeren za tekmovalne motorje, kjer se olje menjava pogosteje.

Dokler je olje hladno pa ni nobene razlike.

Ko pa več zaviraš postaja "spužvast" občutek na ročici

Vodo itak ampak tudi zrak oz. pline. Ni zrastlo na mojem zelniku, sem precital v strokovni publikaciji. V bistvu to ni olje ampak polietlenglikol. Bom poiskal in prilepil link. Je pa tudi mene zacudilo. So pa to v bistvu zazeljene lastnosti. Absorbcija vode tako sciti zavorni sistem pred korozijo, ki bi nastajala, ce bi imel v njem npr kapljice kondenzirane vode. Absorbcija plina pa preprecuje nadtajanje mehurckov in s tem povezan mehek pedal in iznicen zavorni ucinek. Seveda absorbira zelo malo plina in ce imas v sistemu zrak to ne pomaga.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo link http://www.sector111.com/images/products/performance/brake_bits/torque/The ABCs of Brake Fluid.pdf

Povzetek v angleščini ( prevajal pa ne bom )

Compressibility

This is not a specific DOT call-out, yet it is critically important to racers and enthusiasts. It is listed in SAE J1705, Appendix A, A.2.2.8, under the heading, "Air Solubility." Here it states, “Air Solubility – It has been reported that dimethyl polysiloxane fluid, which is a major part of silicone-based, low water-tolerant type brake fluids can typically contain dissolved air at a level of 16% ±3% by volume at standard temperature and pressure. This compares with a typical level of 5% ±2% by volume of dissolved air for glycol ether based type fluids. An increase in brake pedal travel may be experienced under severe operating conditions, especially at higher altitudes and high temperature conditions."

"The term “dissolved air” (air absorbed from the atmosphere) should not be confused with the term “entrapped” or “free air” since their effects on brake system performance can be entirely different. Air that has been absorbed from the atmosphere does not result in an increase in fluid or system volume, whereas entrapped air or free air does occupy system volume and can be easily compressed when force is applied to the system.“

The SAE standard continues, “A.2.2.8 – Compressibility Silicone based brake fluids are more compressible than conventional brake fluids and the difference is magnified at higher temperatures.”

Silicon-based brake fluids are described by DOT 5 (not to be confused with DOT 5.1), which should never be used in a racing vehicle due primarily to its compressibility.

Compressibility is largely ignored by those selling nearly all the brake fluids on the market -- and with good reason! It is better you aren’t told that their fluid could contain as much as 7% dissolved air!!

Once they are tested specifically for compressibility, it is no surprise that certain "high end” racing fluids are known in the paddock for their poor pedal feel.

A research report published by Union Carbide demonstrates a relationship between the compressibility of a brake fluid and its density (or specific gravity). The greater the density of a brake fluid the less compressible it is. As there is no DOT specification, within the scope of the Polyalkylene Glycol Ether-based fluids there can be a density difference range of over 200% between fluids! Since brake feel is so important to driver confidence and, ultimately, lap times,

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Evo, zamenjal zavorno tekocino v bremzah in sklopki. Privoscil sem ji Motul RBF 600, v bistvu izboljsan DOT 4. V zavorah je bilo staro olje po dveh sezonah uporabe se zadovoljivo ampak definitivno za zamenjat. V sklopki pa je bila ena brozga skoraj rjavo zelene barve. Pa usedline v rezervoarcku. Verjetno propade tekocina hitreje zaradi gretja hidravlike na samem bloku motorja. Odslej definitivno letna menjava vseh zavornih tekocin, se posebej v sklopki. Neke bistvene spremembe pri delovanju zavor ni, malo bolj pa so agresivne ce mocneje pritisnes kot so bile prej. ABS deluje normalno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Iz videnega pri večini motorjih, ki imajo hidravlično sklopko po nekaj letih nastane brozga. Jaz sem pri sebi opazoval  ,da se nekak po letu nabere črna. Mislim, da nastane od spodnjega tesnila. Drugače ni nič narobe problem nastane, ko se to prime na stene lončka in pri zgornji ročki začne sovziti. Nekateri so potem menjavali cele ročke kar ni poceni. V primeru, da spucaš in sestaviš nazaj to drži še mnogo let. Zato čim večkrat menjat olje, da se čisti.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja saj, glede na enostavnost in ceno zavorne tekocine bom to pocel odslej letno. Ampak proizvajalec pa priporoca na tri leta:blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, IZTOK pravi:

Ja saj, glede na enostavnost in ceno zavorne tekocine bom to pocel odslej letno. Ampak proizvajalec pa priporoca na tri leta:blush:

Ali prevožene kilometre (na pet) celo menjava zavornih cevi...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 hours ago, MiNa said:

Ali prevožene kilometre (na pet) celo menjava zavornih cevi...

Niti ne, za hladilno tekočino in zavorno tekočino navajajo zgolj časovno obdobje ter preverjanje nivoja ter morebitnega puščanja na prevožene kilometre. Vir: originalna "Yamaha XT 1200 Z service manual", torej tista za servisne delavnice in ne za uporabnika. Menjava zavornih cevi pa na štiri leta, stane pa verjetno celo premoženje, saj je skupno kar devet fleksibilnih cevi:slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak če prav pomislim, ob kontroli nivoja zavorne tekočine navajajo tudi dolivanje, če je pod minimumom. Pa se vprašam, zakaj bi dolival, če zavorni sistem tesni? Pod minimumom bo edino če sistem pušča in je tako popravilo neizogibno in nujno pred nadaljnjo vožnjo. In potem ga izprazniš in moraš tekočino tako ali tako zamenjati. Če pa je sistem zatesnjen pa nivo pade zaradi obrabe zavornih oblog ampak ne pod minimum, ker pol bi že bolj slabo bremzal, hehe. Ko menjaš obloge pa moraš najprej bate zavornih čeljusti potisniti nazaj noter in potem bo tam zgoraj v rezervoarčku poplava če si pred tem dolival do maksimuma. Malo nelogično...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 tedne pozneje...
pred 1 minuto, plansar pravi:

Bo kdo kaj prodajal svojo superco? Kakšno lepo z malo kilometri? Najbrž ne a :cool:

Poggy jo prodaja , ne vem ali jo je že ali ne , kontaktiraj ga , preverjen stroj in v pravih rokah !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
pred 1 uro, arhi pravi:

zanima me kakšne gume imate oziroma kaj načrtujete oziroma s katerimi ste zadovoljini.

Andrej

Continental Trail Attack 2, super drži, pa tudi kar lepe km delam z njimi. Za obdobje jesen-pomlad pa Mitas E09 trenutno, treba sprobat še TKC-80 in Pirelli Scorpion Rally

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lani maja sem montiral na mojo Bridgestone Adventure40 (nadgradnja Battlewing), in konkurenca Metzelerjevim Tourance Next. Guma odlično drži v vseh pogojih: suho, mokro, razmočeno, zadovoljivo tudi na makadamu in kilometrina je v redu...treunto imajo 7700km in kot kaže bo še za kakega jurja. Motor z njo je še bolj okretnejši kot s predhodnico. Prejšnja guma "Battlewing" mi je zadnja zdržala enih 7000 km.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, Schultz pravi:

Lani maja sem montiral na mojo Bridgestone Adventure40 (nadgradnja Battlewing), in konkurenca Metzelerjevim Tourance Next. Guma odlično drži v vseh pogojih: suho, mokro, razmočeno, zadovoljivo tudi na makadamu in kilometrina je v redu...treunto imajo 7700km in kot kaže bo še za kakega jurja. Motor z njo je še bolj okretnejši kot s predhodnico. Prejšnja guma "Battlewing" mi je zadnja zdržala enih 7000 km.

S TA2 delam cca 10000km (zadnja) s tem da se kar precej voziva v dvoje, precej natovorjena, vožnja pa dinamično hitra ampak po pameti... Prednja drži še skoraj 1x toliko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sam imam še prvo vgradnjo Battlewing s katero sem bil zadovoljen zdržala pa je 11500 pa ni je še konec le po zadnji turi je kvadratna postala. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni Bridgestone Batlewing ni ustrezala. Zadnja je premehka po sredini. Avtocest sploh ne vozim pa jo je pobralo po sredini, zelo neenakomerno se obrablja tudi ce vozis veliko ovinkov. Sprednjo pa jo je od ovinkov pobralo ob straneh in je ratala trikotno uspicena, po sredini pa je ostala skoraj neobrabljena. Razen tega je sprednji profil ob straneh pobralo na stopnicast vzorec. Z tole gumo nikoli nisem imel tistega varnega obcutka, ne da dovolj povratnih informacij, pa motor  moras silit v hitro zaporedje ostrih ovinkov. Vzdrzale so 9000 km, ce pa bi odstel obdobje utekanja pa bi vzdrzale kaksnih 8000 km

Sedaj vozim Metzler Next. Zadnja se obrablja bistveno bolj enakomerno, prav tako sprednja. Guma daje dobre povratne informacihe in obcutek zaupanja. Predvsem zdrs je drugacen, zdrsne bolj kontrolirano in je lazje popravljat ( zadnja in TCS izklopljen  ). Z nimi vozim bistveno bolj agresivno. Nudijo boljso okretnost, motor kar sam pade v ovinek. Pri 5500 km dajejo videz za vsaj se 4000 nadaljnih km.

Popravljeno . Popravil IZTOK
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob ‎26‎.‎1‎.‎2017 at 8:55, poggy pravi:

Continental Trail Attack 2, super drži, pa tudi kar lepe km delam z njimi. Za obdobje jesen-pomlad pa Mitas E09 trenutno, treba sprobat še TKC-80 in Pirelli Scorpion Rally

Kako pa je na asvaltu z E09?Se da peljati, al je treba u kapelco okol ovinka?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, Wakasaki pravi:

Kako pa je na asvaltu z E09?Se da peljati, al je treba u kapelco okol ovinka?

So še v prtljažniku, gredo gor za Mamutovanje in poročam :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem mel E09 gor na Vstromu na turi po Albaniji. Na suhem je še ok, na mokrem katastrofa. Sem na mokri cesti pri 50 malo bolj zabremzal pred ovinkom in skoraj odletel. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 urami, IZTOK pravi:

Meni Bridgestone Batlewing ni ustrezala. Zadnja je premehka po sredini. Avtocest sploh ne vozim pa jo je pobralo po sredini, zelo neenakomerno se obrablja tudi ce vozis veliko ovinkov. Sprednjo pa jo je od ovinkov pobralo ob straneh in je ratala trikotno uspicena, po sredini pa je ostala skoraj neobrabljena. Razen tega je sprednji profil ob straneh pobralo na stopnicast vzorec. Z tole gumo nikoli nisem imel tistega varnega obcutka, ne da dovolj povratnih informacij, pa motor  moras silit v hitro zaporedje ostrih ovinkov. Vzdrzale so 9000 km, ce pa bi odstel obdobje utekanja pa bi vzdrzale kaksnih 8000 km

Sedaj vozim Metzler Next. Zadnja se obrablja bistveno bolj enakomerno, prav tako sprednja. Guma daje dobre povratne informacihe in obcutek zaupanja. Predvsem zdrs je drugacen, zdrsne bolj kontrolirano in je lazje popravljat ( zadnja in TCS izklopljen  ). Z nimi vozim bistveno bolj agresivno. Nudijo boljso okretnost, motor kar sam pade v ovinek. Pri 5500 km dajejo videz za vsaj se 4000 nadaljnih km.

Batlewing prvo vgradnja na GS650 .......zelo slaba pnevmatika , proti koncu v dežju nevarna , zdrsi brez opozoril , na suhi pa prvo segret pol je pa šlo ...kot nova solidna z obrabo pa drastičen upad oprijema .....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tisti, ki ste vozili oba motorja ali mi poveste prednosti XT 1200 pred GS 1200. V dilemi sem kaj naj kupim novejšo Yamaho ali dve leti starejšega GS.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 26 minutami, sam pravi:

Tisti, ki ste vozili oba motorja ali mi poveste prednosti XT 1200 pred GS 1200. V dilemi sem kaj naj kupim novejšo Yamaho ali dve leti starejšega GS.

Boljše zavore, ciklistika , manjša poraba in večja vetrna zaščita (GSA), večja avtonomija itd .........v prid bavarcu , res pa je da sem xtz 1200 vozil samo par 10 km , proti navadnemu gs je tudi težja za 40kg .......evo zdej me pA RAZTRGEJTE Yamaharji :)

P.S. Kljub vsemu pa imam rajši novo kot 2 leti staro :sleep2:

Popravljeno . Popravil Kmet2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 53 minutami, sam pravi:

Tisti, ki ste vozili oba motorja ali mi poveste prednosti XT 1200 pred GS 1200. V dilemi sem kaj naj kupim novejšo Yamaho ali dve leti starejšega GS.

lepši motor in modernejša zasnova

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Snecer pravi:

lepši motor in modernejša zasnova

V čem pa je modernejša :lol1:?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!