Skoči na vsebino

MOTORIST REŠEVALEC


quota

Priporočene objave

Že od prvega dneva, ko se je zgodila nesreča mojemu kolegu spremljam Vaša mnenja na forumu. Ponavlja se zgodba. Nekateri razmišljate in poskušate razumeti, nekateri se zgražate in sočustvujete s poškodovanimi, nekateri pa nabijate bedarije. In prav slednji ste me pripravili do tega, da vam napišem nekaj vrstic o našem delu.

V Mariboru poteka nudenje nujne medicinske pomoči s pomočjo motocikla od leta 2001. Takrat sem po dogovoru z gospodom Mitjo Vilarjem, ki je edini imel finančni kapital, da je lahko kupil motor in ga dal v uporabo na Reševalno postajo v Maribor, po prepričanju svojega šefa doc. Dr. Štefana Grmeca, dr. med. spec, ki je uspel o delu pregovoriti generalnega direktorja Zdravstvenega doma Maribor in kup zdravnikov na Ministrstvu za zdravje, pričel delati na motorju kot reševalec.

Tisto leto nismo uspeli najti plačnika za opravljeno delo, zato sem delal v prostem času. To pomeni, da sem opravljal svojo službo, ko pa sem imel prosti čas, sem spet bil v službi, tokrat z motorjem. Medtem ko so drugi sedeli na vrtovih lokalov, sem jaz čepel v uniformi in čakal na klice. Nekateri so prišli do zaključka, da sem malo čuden, hrabri so rekli da sem nor, ker delam to kar delam in še zastonj. Opravil sem 501 uro dežurstev, 100 intervencij in prinesel prve rezultate na mizo. Za vsako intervencijo je bil podpis zdravnika, ki je bil tisti dan dežuren, da so podatki točni in resnični. Leto je bilo okoli.

Z ministrstvom za zdravje smo sklenili projekt podaljšati še za eno sezono. V novi sezoni se je našel denar za plačilo zdravstvenega tehnika na motorju. Pridružila sta se mi še dva kolega, ki sta tudi v privatnem življenju oba motorista in imata izkušnje pri vožnji z motociklom. Ker ni bilo denarja za treninge varne vožnje, smo se usposabljali skupaj z policisti motoristi. V zameno za njihov trud smo jim pripravili predavanje in vaje iz nudenja prve pomoči. In spet smo bili na cesti. Od ponedeljka do petka, vsak dan po 10 ur. V tej sezoni smo naredili 296 intervencij z motorjem. Se pravi da se je število skoraj podvojilo.

Sedaj je nastopil moj šef. Uspel je dokazati, da je motocikel hitrejši od avtomobila in da je opravljanje takega dela smiselno. Še kako se je namatral pri tem.

Pred vrata je prišla tretja sezona. Še stalno smo imeli motor od podjetja Študentski servis študent iz Ljubljane, ker še nismo našli luknje, kjer bi lahko ukradli cca 5 mio sit, da bi nabavili nov motor in opremo. Največja svetla točka tega leta je bila, da se je takšna oblika dela pojavila tudi v Ljubljani in Kopru. Nismo bili več sami. Očitno sje začela stvar premikati na bolje. A s tem so se pojavili novi problemi. Oprema, motorji, plačniki....pravzaprav so se samo stare rane spet odprle. Pa smo tudi te zacelili in pričeli tretjo sezono dela. To leto je bila smola. Dve nesreči motorista v Ljubljani, ena v Mariboru. Na srečo vse brez težjih poškodb motoristov reševalcev. Ampak bile so voda na mlin tistim, ki jim naše delo ni po godu in so čakali na pravo priložnost. Toda sezono smo zvozili in prišli do novih rezultatov. V Mariboru je motorist naredil 364 intervencij. Številke spet rastejo, a to pomeni da motorista vseeno ne rabi(m)jo? Da je predrag in prenevaren?

V letošnjem letu smo sezono začeli zelo pozno, saj nismo imeli motorja. V Mariboru smo jo pričeli 16.07. in ravno danes sem opravil 159 intervencijo. Na cesti Maribor Šentilj je ponovno padel motorist. Na kraju nezgode sem bil 6 minut po klicu in 5 minut pred vozilom. Kaj porečete na to? Če še niste nikoli bili odvisni od pomoči drugih, potem ne boste imeli prave predstave, tisti ki so kdaj bili v godlji, pa vedo, kako dolge so minute, ko čakaš na pomoč...

zakaj vam vse to pišem? Ker nekateri vidijo naše delo kot fijakanje z motorjem sem in tja. Ker ne vedo,kako je celo poletje imeti na nogah škornje in kombinezon in čakati, da te bodo poslali na intervencijo. Ker ne vedo, kolikokrat se moraš zahvaliti samemu sebi, da si preživel vojno na naših cestah in uspel priti do kraja dogodka, brez da si se sam znašel na tleh....

Ker ne vedo, da za delo ki ga opravljam ne dobim niti tolarja dodatka pri plači, ampak imam nižjo plačo kot če bi delal samo v avtomobilu, tako kot je zapisal nedotakljivi...

Ker ne dobim niti enega dneva dopusta več, kot ga imajo kolegi, ki opravljajo enako delo....

Ker tiščimo glavo vsepovsod zraven, kjer je nevarno in včasih tudi neprijetno, ampak smo pač tam, kjer nas ljudje potrebujejo....

Ker nihče od njih ne trepeta doma tako kot naši starši, žene, dekleta in otroci, če se bo njihov sin ali mož zvečer z motorja vrnil cel in zdrav....

Ker.......mi počasi zmanjkuje energije, da bi se še dalje boril z birokracijo našega sistema in dokazoval, ali je motor res hitrejši od avtomobila.....

In še stalno se vsak dan vrnem na svoje delovno mesto in zajaham motor. Se sprašujete zakaj?

Zato ker imam to delo rad in ker uživam v vožnji z motorji......

Zato ker vem, da bom nekomu lahko še kako olajšal bolečine ali trpljenje, ko bo to najbolj potreboval.....

Zato ker za tem sistemom stoji moj šef in nadrejeni, ki vedo, da je sistem dober in da se ga splača obdržati.....

Za vseh tistih 700 in nekaj ljudi, ki so bil deležni pomoči s strani motorista in ekipe in ti ob prihodu v bolnišnico stisnejo roko in se zahvalijo, čeprav si sam že pozabil, da si jih sploh kdaj srečal....

Za vse moje najbližje, ki so ponosni na mene ker delam to, kar drugi pravijo da je nevarno, noro, neobičajno.....

Za vse moje sodelavce od Kopra do Maribora, ki delamo v tem sistemu in poskušamo sistem nastaviti tako, da bi bil karseda varen in zanesljiv.....

In na koncu koncev predvsem zase. Ker vem da je takšna oblika pomoči dobrodošla pri ljudeh, ker vidim tiste drobne iskrice upanja v njihovih očeh, kadar tudi rezultati našega dela ne obudijo življenja. Ker vedo, da so imeli v tistem trenutku strokovno pomoč v najkrajšem možnem času.

Ker sem na motorju doživel toliko lepih trenutkov, za katere me nihče ne more plačati, niti mi jih ne more izbrisati, ampak so enostavno moji. In prav ti trenutki imajo takšno vrednost in moč, da ženejo sistem dalje in mene tudi....

Takšno je naše delo in življenje, ni razlike ali si v Kopru ali Mariboru ali Ljubljani. Smo samo ljudje, ki tudi grešimo in imamo smolo.

In ker samo močni preživijo, bo tudi moj kolega. Ker je borec, pa še eno odliko ima....motorist reševalec je, teh pa je zelo malo.........

Drži se kolega, mi moramo dalje na delo, ampak saj boš kmalu spet mednami.... :OK:

Popravljeno . Popravil quota
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sreča da imamo tudi takšne ljudi ki ste vi. nažalost marsikdo, to spozna šele v nesreči, ko čaka tiste dolge minute na pomoč.

BRAVO!!! :notworthy:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Svaka cast.....

Kr tko naprej...vsi se nakak probamo borit na razlicnih podrocjih...sam pri vas pa KAPO DOL.

Drzava bo pa morala spregledat, da je motor hitrejsi od avta in dat nekaj mili SIT za boljse motorje..

Lp,Rock

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Quota :notworthy: , pa saj mi vemo kaj pomeni motor in nekaj min hitrejša pomoč z motorjem, škoda da tisti, ki odločajo ne.

PS: mariborski reševalec (mislim da ravno zgoraj omenjeni .) ) je kolegici rešil življenje, že prej sem bil prepričan o koristnosti reševalcev motoristov, od takrat naprej pa ni več dvoma. upam da bo boljše enkrat :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

WTF??? kermu kretenu je treba sploh dokazovat ali je motor hitrejsi od avtomobila..kaj ni jasno..logicno...ddd.. Hvala da obstajajo taki ljudje kot vi da se trudite. Ko sem sam imel nesreco hvala bogu da sem nekaj minut prej prehitel resilca da me je ta samo "spotoma" pobral in odpeljal v bolnisnico. Cisto podpiram motorista resevalca in mislim da tudi vsak motorist ..tisti ki pa ne mu pa ocitno nekej manjka tam gori. :unsure:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

....verjetno si niti predstavljati ne morem kakšno voljo, moč in pogum imate fantje...kapo dol in pazite nase......pa srečno!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Quota, moje spoštovanje! :notworthy:

Če boste kdajkoli potrebovali podpis kakšne peticije ali udeležbo pri kakšni akciji, ki bi vašim nadrejenim dokazala, da vas še kako potrebujemo in želimo, sem zraven!

LP HHV

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak bile so voda na mlin tistim, ki jim naše delo ni po godu in so čakali na pravo priložnost.

A lahko napišeš kdo so te kreteni?

Drugače pa tebi in kolegom :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Tadej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ko sedis ob razbitini kovine in drzis roko ponesrecenca je vsaka minuta mala vecnost. motorist resevalec je enostavno zivljensko pomemben, ne samo za udelezence v prometu, temvec splosno kot najhitrejsa mozna zdravstvena intervencija v urbanem okolju.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsakič ko v LJ vidim motorista reševalca ga v mislih ali pa celo dvignem roko in ga pozdravim. Sicer sam verjetno tega ne vidi, pa četudi vidi, ne ve, zakaj ga pozdravljam. Zato, ker podpiram ta način reševanja, ker pozdravljam ljudi, ki so dovolj nori, pogumni in pri pameti (jah, kdo bi si mislil, vse to gre skupaj), da to počnejo.

No, in naslednjič ko bo Lj reševalec videl punco, ki mu pozdravi (ali pa v katerem drugem mestu), bo vedel, da je to zato ,ker jih spoštujem, podpiram in razumem.

Hvala Quota ker si povedal to, kar bi morali vsi vedeti!! .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Quota, moje spoštovanje! :notworthy:

Če boste kdajkoli potrebovali podpis kakšne peticije ali udeležbo pri kakšni akciji, ki bi vašim nadrejenim dokazala, da vas še kako potrebujemo in želimo, sem zraven!

LP HHV

Se pridružujem HHV mnenju.

:notworthy:

Pa želim vam (motoristom reševalcem),hitre,uspešne in varne intervencije :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prijatelj mi je zadnjič razlagal, kako je bil očividec nesreče motorista na pesniškem krožišču. Policija je potrebovala 15 min, rešilec 20 min. Med tem je kolega bil ob motoristu in čakal na pomoč. Minute ko je čakal na rešilca so se mu zdelel strašanko predolge. Kako je šele bilo motoristu. Ker je bila v tem času na cesti gneča je lahko kolega videl kako se rešilec s težavo prebija skozi gnečo. Ne vem kako je z motoristom ampak kot je bilo omenjeno vsaka minuta šteje. Reševalcem-motoristom vsaka čast in pa hvala za vaše delo. Če lahko ostali kakorkoli pomagamo samo povejte

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

QUATA - svaka čast! Mislim da nas je veliko, ki znamo ceniti vaše delo in vas pri njem podpiramo. Vsekakor ste hitrejši od dvoslednih vozil in hitra intervencija lahko pogosto reši življenje. Vedno ko vidim kakšnega reševalca na motorju si mislim, pizda, ta pa nosi glavo na pladnju ....ampak zato da bi pomagal drugim!

Še enkrat, svaka čast!!!!!

In če te bo kdaj pot zanesla v Ljubljano...ali pa koga od tvojih kolegov.....te povabim v klubskih prostorih našega kluba v Ljubljani na pir, sok, vodo ali kaj drugega!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Quata, tebi in tvojim kolegom :notworthy: . Pa hvala bogu, da imaš vsaj neposredno nadrejenega, ki razume zadevo in se zanjo bori. Sploh pa ne razumem, kako nekaterim take stvari "niso po godu" - pa kateri idi... so to :angry: ? A bi se dalo na tem področju kaj nardit :? ?

LP in srečno tebi in tvojim kolegom - M.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nič slabega ni reči na račun katerega koli reševalca...tudi tisti s kombiji so zakon.....tako da srečo na cesti še naprej..... :notworthy:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Že ko gledam tiste drzne fante, ki se s kombiji v nemogočih pogojih prebijajo skozi gnečo, mi gredo od tihega odobravanja in občudovanja kocine pokonci.

Motoristi reševalci pa ob tem nosijo na pladnju še svoje glave.

Zato nimam besed, da bi izrazil podporo in zahvalo, da še obstajajo tako požrtvovalni ljudje...

P.S.

Vedno pa me razpizdijo zarukani avtomobilisti, ki se jim je težko umaknit rešilcu na rob ceste in tudi v takih primerih za njih ne obstaja nič razen oni sami.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moja iskušnja z Motoristom reševalcem je bla pred dobrim mesecem v Lj (18.8.) ...

Od kliničnega (domnevam) do kraja nesreče na Celovški je prišel cca. 15 min prej kot pa reševalno vozilo ...

Kljub temu, da nihče ni bil resneje poškodovan, sem si zelo oddahnil ko se je pojavil ...

In tudi strokovnost, obvladovanje situacije itd. je blo na nivoju ...

Quota ... Sam še tko naprej ... :OK: :notworthy: :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne vem kje najdejo razloge, da ne bi financirali novega motorja in opreme, ki je potrebna za nudenje nujne medicinske opreme. Očitno tisti,ki odločajo oo tem, še nikoli niso bili v situaciji, da bi nujno potrebovali nekoga ali pa njihovi bližnji ali pa si mislijo da je pač škoda denarja za motor, treninge varne vožnje, izobraževanja... ali pa na splošno se ne morejo sprijazniti z novimi - boljšimi tehnikami reševanja.ali pa ne vedo kam dati vso opremo na motor, takšno kot je v avtomobilu.

vsakdo, ti lahko potrdi da si z motorjem hitrejši in okretnejši.

ker vsaka minuta šteje in to bi se morali vodilni zavedati je motor idealna rešitev za nudenje pomoči.

res so na cesti takšni ki gledajo samo na sebe, za vozila z prižganimi modrimi lučmi in sirenami jim ni mar in se mirno peljejo naprej, namesto da bi se umaknili in omogočili, da gredo reševat življenja.

res; vsaka čast vam reševalcem na motorjih, veliko tvegate... vrjamem da je težko sedeti v opremi in čakati kdaj bo klic ( še posebaj če je vročina),se prebijati po dežju ali gužvi in ob enem misliti na najhitrejšo pot do kraja nesreče, kako priti mimo gužve, ne da te kdo zbije in še na 100 svari zraven.

vso srečo pri reševanju in pogajanjih za novi motor.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!